2007-10-10 14:30
 Oceń wpis
   

Na co zwracać uwagę przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego oraz w jakiej walucie go zaciągnąć radzi prof. Stanisław Flejterski, kierownik katedry Bankowości i Finansów Porównawczych Uniwersytetu Szczecińskiego

– Wjakiej walucie najlepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny?


– Zawsze twierdzę, że trzeba zaciągać kredyt w walucie, w której zarabiamy. Są jednak sytuacje kiedy bardziej opłacalne jest zaciągnięcie kredytu walutowego. Bardzo popularne są kredyty w frankach szwajcarskich. Są zazwyczaj mniej oprocentowane od kredytów złotówkowych. Jednak ich zaciągnięcie wiąże się pewnym ryzykiem. Pamiętajmy że kredyt hipoteczny jest kredytem wieloletnim. W tym czasie może nastąpić zmiana kursu danej waluty. Może się więc okazać, że nagle nasze raty kredytowe wzrosną, bo wzrósł kurs waluty w której zaciągnęliśmy kredyt. Wtedy okazuje się że dany kredyt kosztuje nas o wiele więcej niż gdybyśmy zaciągnęli go w złotówkach.– Co możemy zrobić w sytuacji gdy wzrośnie kurs waluty, w której mamy zaciągnięty kredyt?


– Nie ma sytuacji bez wyjścia. Możemy np. ten kredyt przewalutować na złotówkowy lub starać się o wydłużenie czasu spłaty tak, abyśmy byli w stanie zapłacić za miesięczne raty. Pamiętajmy jednak, by przed podpisaniem umowy sprawdzić czy jest w niej zapisana taka możliwość i czy za taką zmianę będziemy musieli zapłacić

– Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przed podpisaniem umowy?


– Przede wszystkim dobrze przeanalizujmy naszą sytuację. Zaciągnijmy taki kredyt, który będziemy w stanie spłacić. Musimy dobrać odpowiedni okres kredytowania. Sprawdźmy także ile będą wynosić nasze raty oraz kto poniesie koszty za wycenę nieruchomości, na którą zaciągamy kredyt.

– Czy lepiej brać kredyty na dłuższy, czy na krótszy okres?


– Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kredyt musi być zawsze dostosowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Inny okres kredytowania wybierze osoba młoda a inny rodzina 40-latków. W przypadku młodego człowieka po studiach lepszy jest kredyt długoterminowy. Osobom starszym, które zazwyczaj więcej zarabiają lepiej spłacić kredyt szybciej, w ciągu 15 czy 20 lat. Pamiętajmy że im dłużej spłacamy kredyt tym więcej on nas kosztuje.

Źródło: mmszczecin.pl

kategoria: Ogólne